SSS

Sizi diğer üniversitelerden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

 • Türkiye’nin en kapsamlı Sağlık Üniversitesi,
 • “Bir Bilgin Ol” öğrenme metodu, 
 • İleri teknolojiye sahip hastaneler, 
 • Genom Merkezi’nin yer aldığı ileri teknolojiye sahip laboratuvarlar, 
 • Eğitimde Biruni metodu “Birdeha Programı”, 
 • Çift AnadalYandal ve Bölümler Arası Geçiş İmkanı, 
 • Burs imkanlarının çeşitliliği, 
 • Uluslararası fırsatlar, 
 • Güçlü bir akademik kadro, Sağlık Bilimlerinde A Takımı, 
 • Şehrin merkezinde Kampüs Hayatı 
Üniversitenize giriş koşulları nelerdir?

ÖSYM tarafından düzenlenen Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) ilgili puan türünden (TYT Puanı, SAY, EA, SÖZ) ilgili fakülte ve sağlık hizmetleri meslek yüksekokulunu tercih edebilirsiniz. 

Üniversitenizde devam zorunluluğu var mıdır?

Üniversitemizde eğitim-öğretimde derslere devam zorunluluğu vardır. Öğrenciler teorik derslerin %70'ine, uygulamalı derslerin %80'nine devam etmek zorundadır. 

 

Yönetmelik İçin Tıklayınız adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 

Öğrenciler derslere, uygulamalara ve sınavlara katılmak zorundadır. Devam zorunluluğu; o yarıyıldaki toplam eğitim-öğretim süresinin teorik dersler için en az % 70, uygulamalı dersler için % 80’dir. 

 • Rapor veya disiplin cezasıyla Üniversiteden uzaklaştırmadahil, herhangi bir gerekçeyle bir dersin devam yükümlülüğünü yerine getirmeyen öğrenci o dersten başarısız sayılır.
 • Rektörlüğün onayı ile Üniversiteyi veya Türkiye’yi temsilen toplantı, spor, sanat veya benzeri faaliyetlere katılan öğrencilerin bu faaliyet günlerindeki devamsızlıkları dikkate alınmaz.

Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Devam Zorunluğu İçin tıklayınız. (EKTEDİR) 

Diş Hekimliği Öğrencilerinin Devam Zorunluğu için tıklayınız. (EKTEDİR) 

Öğrenci toplulukları hakkında bilgi alabilir miyim?

2019-2020 akademik yılı itibariyle üniversitemizde 63 öğrenci topluluğu aktif olarak çalışmaktadır. Öğrencilerimizin toplumsal, kültürel, sanatsal ve kişisel gelişimlerine yardımcı olan ve tamamı öğrencilerimizin girişimleri ile kurulan topluluklar, danışman öğretim elemanları ve SKS Direktörlüğü işbirliği ile çalışmalarını sürdürür. 

 

Detaylı bilgiye https://topluluklar.biruni.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 

Üniversitenizde burslar ne kadar süre geçerlidir?

ÖSYM tarafından burslu yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilerin bursları başarı durumuna bakılmaksızın normal öğrenim süresince devam eder (ön lisans programlarında iki yıl, lisans programlarında dört yıl ) 

Öğrenim ücreti yıldan yıla artar mı?

Biruni Üniversitesi’nde ücret artışı; ilgili öğretim yılında gerçekleşen TEFE ile TÜFE’nin toplamını geçmeyecek şekilde artış yapılır. 

Üniversitenizde çift anadal ve yandal yapma koşulları nelerdir?

Üniversitemizde kayıtlı olduğu lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilere “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri dikkate alınarak, Üniversite Senatosunca kabul edilen Üniversitesimiz “Çift Anadal ve Yandal Lisans Programı Yönergesi” ne göre belirlenen koşulları sağladıkları takdirde, üniversitemizde yürütülen programlar arasında Çift Anadal ve Yandal yapma imkanı sağlamaktadır. 

Üniversitemize ait yönergeyi görüntülemek için tıklayınız.

Üniversiteye nasıl ulaşabilirim?

Üniversitemiz Kazlıçeşme, Marmaray, Avrasya Tüneli, Metro, Cevizlibağ metrobüs ve tramvay duraklarına yaklaşık 10 – 15 dk. Yürüme mesafesindedir. 

AR-GE birimleri ve laboratuvarlarınız ile ilgili bilgi alabilir miyim?

BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ LABORATUVARLARI 

Üniversitemizde, öğrencilerin teorik derslerinin yanı sıra laboratuvar çalışması ve alanında staj uygulamaları yapılmaktadır. Öğrenci staj uygulamasına başlamadan önce uygulamalarını laboratuvar ortamındaki cihazlar, malzemeler, maketlerle yapması veya bölümüne göre kadavra ile çalışması sonucu temel bir beceri kazanması amaçlanmaktadır. Laboratuvar uygulamaları teorik dersin hocası tarafından yürütülmektedir.

 

Üniversitemizde sadece kendi alanına/bölümüne özgü 26 adet laboratuvarımız bulunmaktadır. Alanına özgü laboratuarlarımızdan bazıları; Dil Konuşma Terapisi, Odyoloji Araştırma, Diyaliz, Beslenme, Eczacılık, OptisyenlikMikroskopiHistopatoloji gibi laboratuvarlardır. 

 

Ayrıca, ortak olarak birden fazla bölüm tarafından kullanılan 16 adet laboratuvarımız da bulunmaktadır. Ortak kullanılan laboratuvarlarımızdan bazıları ise; Tıbbi beceri Simüle Hasta Multidisipliner Laboratuvarı, Diş, Biyokimya ve Mikrobiyoloji, Genom, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon/Ergoterapi Uygulama, Anatomi Diseksiyon ve Uygulama, Duyu Bütünleme gibi laboratuvarlardır. 

 

Eczacılık Fakültesi Ar-Ge faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Fakültemizde etkin maddenin sentezi, etkinliğinin araştırılması, bitkisel ürünlerin incelenmesi ve formüle edilmesi, kozmetik amaçlı kullanılan ürünler geliştirilmesi, etkin madde analizleri ve saflıklarına yönelik çalışmalar, mikrobiyal kalite tayinleri, klinik eczacılık uygulamaları, toksikolojik incelemeler, moleküler modelleme, formülasyon tasarımı gibi pek çok alanda Ar-Ge faaliyetleri sürdürülmektedir. Bunun dışında kanser, diyabet, hipertansiyon, deri hastalıkları gibi hastaların tedavilerine yönelik olarak da ilaç geliştirme çalışmaları mevcuttur. 

Üniversiteniz hakkında nereden nasıl bilgi alabilirim?

444 8 276 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

  

İletişim Formunu doldurarak bize mesajınızı iletebilirsiniz.