Yeni Akit Gazetesi – “Sağlık ve tıp dünyası da yapay zekacı oldu”

Yeni Akit Gazetesi – “Sağlık ve tıp dünyası da yapay zekacı oldu”

Sağlık ve tıp dünyası da yapay zekacı oldu

Doktorların elleriyle yapamayacağı kadar hassas cerrahi işlemleri yapabilen robotik cerrahi sistemler ile birlikte yapay zeka, sağlık ve tıp dünyasına girmiş oldu.

Üniversitelerin yapay zekaya dayalı çalışmalarına her dönem yenileri ekleniyor. Öğrencilerin dersleri kadar günlük aktivitelerinde de kullanılan yapay zekaya dayalı uygulamalar artık bilimsel çalışmaların da merkezinde yer alıyor. 

Tıbbi Uygulamaların vazgeçilmezi

Tıp alanında yapay zekânın, tıbbi sinyal ve görüntü işleme teknikleri, tıbbi uzman sistemleri, makine öğrenimine dayalı tıbbi sistemler, veri madenciliği ve tıpta bilgi keşfi gibi birçok uygulama alanının olduğunu açıklayan Prof. Dr. Adnan Yüksel, diğer ilginç bir çalışmanın da Germwatcher isimli bir program olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: ‘’Bunun hastanelerde yatan hastalarda enfeksiyonları tespit etmek, izlemek ve araştırmak için tasarlandığını açıklamıştır. Robotik cerrahi sistemler gibi hassas hareket gerektiren sistemlerin, doktorların elleriyle yapamayacağı kadar hassas cerrahi işlemleri yapabildiğini ve bu alanlarda da yapay zekânın devreye girdiğini belirtmiştir. Örneğin; Redivus Heath isimli mobil bir uygulama kritik tıbbi olaylar sırasında klinik karar desteği sunarak tıbbi hataları önlemek için kullanılabiliyor. Benzer şekilde, ekokardiyogramlar da yapay zekâ uygulamaları ile değerlendirildiğinde kardiyologlar hastanın herhangi bir kalp hastalığı olup olmadığı konusunda doktora yardımcı olabilir, bu konuda bazı akıllı telefon uygulamalar söz konusu. Bunlardan SkinVision, bir yapay zekâ uygulamasıdır ve deri kanseri teşhisinde yardımcı olmaktadır.

Hayatı garanti etmede yol gösterici

Bunun haricinde yoğun bakım üniteleri için de yapay zekâ sistemleri faydalı olabilir. Hastanın hayatını garanti etmede ve gereğinde zorunlu tedbirleri almada bu programlar yardımcı olmaktadır. Benzer şekilde göğüs kanseri riskini tespit etmede, patolojik değerlendirmelerde, hemşirelik hizmetlerinde (Care Angel), ilaç uygulamaları, alınan cevaplar (AiCure), toksik belirtiler konusunda yapay zekâ faydalı olabilir.

Artık akıllı algoritmalar da intihar risklerini bile tahmin edebiliyor, depresif davranışları erken yakalamak ve şiddetli zihinsel hastalıkların ortaya çıkmasını azaltmaya yardımcı olmak için geliştirilen yapay zekâ sistemleri ile çalışılıyor. Bizler de, kullanmaya başladığımız yapay zekâ sistemlerini Biruni ailesinde daha fazla yaygınlaştırmak istiyoruz.”

Türkiye Yapay Zeka Zirvesi 12 Mart’ta

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin düzenlediği üçüncü Türkiye Yapay Zeka Zirvesi, 12 Mart’ta UNIQ İstanbul’da gerçekleştirilecek. Türkiye’nin lider şirketleri, teknoloji devleri, yerli ve yabancı uzmanlar, akademisyenler ve girişimcilerin katılacağı etkinliğin ana teması “Yapay Zeka İşinize Değer Katar” olacak. Bin 500’ün üzerinde katılımcıyı ağırlayacak olan Türkiye Yapay Zeka Zirvesi hakkında daha fazla bilgi almak için https://turkiye.ai/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük yapay zeka buluşmasının her şirket ve her sektör için bir yol haritası niteliğinde olacağını dile getiren Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin Kurucusu Halil Aksu, “Ülkemizde yapay zeka çalışmalarının geliştiğini ve çoğaldığını görmekten dolayı onur ve mutluluk duyuyoruz” mesajını verdi.